Sık Sorulan Sorular

Kinoa Nedir?

Kinoa tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılan otsu bir bitkidir ve ıspanakgiller ailesine aittir. Besleyici kalın ve etli yaprakları olan kinoa çiçek açtığında çok zengin besin kaynağı olan tohumlar yetişir. Kinoanın yenilen kısmı bu küçük tohumlardır.

Anavatanı Güney Amerika’daki And Dağları olup, asırlar öncesi bölgenin yerli halkı olan İnka uygarlığının en önemli besin kaynağı olmuş bu mütevazı bitki, besin değeri açısından da çok zengindir.

NASA uzaya gönderilen astronotların beslenmesinde kinoa kullanmış, Birleşmiş Milletler 2013 yılını “Kinoa Yılı” ilan etmiştir.

Kinoa'nın Faydaları Nelerdir?

Kinoa’da GDO yoktur, üstelik alerjien olan glüten içermemektedir ve doğal olarak üretilir. Diğer tahıllara nazaran en az 2 kat lif içerir ve protein açısından çok zengindir. Kinoa B1,B2 ve B6 vitaminler,ne sahiptir ve tüm aminoasitleri içerdiği için “Bütün Protein” olarak görülür. Her 100gr 4.5gr kaliteli protein içerdiğinden vejeteryan ve veganlar için bitkisel protein kaynağıdır. Kinoa tohumunun Glisemik endesksi (53) düşük olduğu için hızlı acıktırmaz ve obeziteyi önler. Lif açısından zengin olması ise diyet için çok uygun bir besin olduğunu göstermektedir. Ayrıca içinde manganez, magnezyum, fosfor, folat, bakır, demir, çinko potasyum ve omega-3 yağ asidi bulunmaktadır.

200 Gr pişmiş Kinoa günlük besin ihtiyacının yaklaşık %25’ini karşılar.

Farklı Renklerde Kinoa Var, Besin Değeri Olarak En İyisi Hangisidir?

Kinoa Tohumu kırmızı siyah ve beyaz olarak üçe ayrılır. Besin değeri açısından en faydalı olanı beyaz renk olanıdır.